Przedstawienie:

Marlena

Autor: Aleksandra Domańska przedstawienia tego autora >

Reżyser: Aleksandra Domańska przedstawienia tego reżysera >

Scenografia: Marek Braun przedstawienia tego scenografa >

Obsada:

Ona: Agnieszka Mandat przedstawienia >

On: Marek Litewka przedstawienia >

* rola dublowana

On - Marek Litewka

Opis:

 

Przedstawienie utrzymane jest w formie szeregu prób, pełnych narastającego napięcia i konfliktów. (…) Pomysł pozornie banalny, acz świeży i bezpretensjonalny. Posiada znacznie głębszą treść, której kwintesencję można sprowadzić do problemu walki z obsesjami ludzkimi oraz konfliktów pracy twórczej – w tym wypadku pracy aktorów. W przedstawieniu tym, oprócz znakomitych tekstów Młynarskiego, na uwagę zasługuje urozmaicony scenariusz będący pierwotnie dziełem Aleksandry Domańskiej, która jest także reżyserem. Od pierwszej chwili czuje się, że autorka zna i rozumie wymogi sceny oraz możliwości aktorów.
(…) Niezwykle dynamiczna Agnieszka Mandat daje najwyższej klasy popis aktorsko-wokalny. Jest ekspresyjna. Temperament rozsadza ją, a jednocześnie jest wyczulona na każde słowo, każdą pauzę i zmianę nastroju. (…) Gra ekstrawertycznie, po to, aby przytłumić sobą introwertycznego i nieporadnego JEGO – Marka Litewkę (asystent reżysera). Jest to tylko umyślna kalkulacja gry aktorskiej – umowy – po to, aby zróżnicować charaktery, wywołać większy kontrast. Udało się im to znakomicie. Ale nie tylko oni, gdyż zespół muzyczny bierze też czynny udział w przedstawieniu. Nie ma tu podziału na grupę akompaniującą i wykonawców. Tworzą integralną całość.
(…) Na uwagę zasługuje oszczędna, lecz funkcjonalna scenografia Marka Brauna.
 
Lesław Bobka, Marleną być, Dziennik Polski, 19 czerwca 1992.
 
Marlena nie jest jednak przedstawieniem o Marlenie Dietrich, lecz o aktorce, która pracuje nad recitalem złożonym z piosenek śpiewanych przez Dietrich w takich filmach jak choćby Błękitny Anioł. (Teksty specjalnie dla tego przedstawienie znakomicie przełożył Wojciech Młynarski.) (…) udało się osiągnąć wielką koncentrację wszystkich, którzy je tworzyli, tworzyli dla widza i z myślą o nim, o tym, żeby mógł odpocząć i żeby mu się spodobało. (…) Z aktorów – Agnieszki Mandat (czasami łudząco podobnej do Marleny Dietrich) i Marka Litewki promieniuje ciepło, humor, radość i zapał, który zdaje się udzielać małej widowni.
 
Piotr Gruszczyński, Gesty i codzienna praca, Tygodnik Literacki 1991, nr 15(30).

 

Animacje kostiumów

Narodowy Stary Teatr w Krakowie tel. 48 12 4228566, 48 12 4228020 wew. 134 fax 12 2927512 e-mail:muzeum@stary.pl
Copyright 2011