Żałosna i prawdziwa tragedia pana Ardena

Autor: anonim przedstawienia tego autora >

Reżyser: Konrad Swinarski przedstawienia tego reżysera >

Scenografia: Konrad Swinarski przedstawienia tego scenografa >

Franklin: Tadeusz Malak przedstawienia >

Lord Cheiny: Jan Nowicki przedstawienia >

Adam Fowl: Tadeusz Jurasz przedstawienia >

Clark: Edward Dobrzański przedstawienia >

Zuzanna: Anna Polony przedstawienia >

Burmistrz: Zbigniew Filus przedstawienia >

Przewoźnik: Tadeusz Wesołowski przedstawienia >

Trzęsiwór: Mieczysław Jastrzębski przedstawienia >

Czarny Will: Wojciech Ruszkowski przedstawienia >

Michał: Józef Morgała przedstawienia >

Bradshaw: Józef Dwornicki przedstawienia >

Mosbie: Ryszard Filipski przedstawienia >

Arden: Kazimierz Fabisiak przedstawienia >

Green: Wojciech Łodyński przedstawienia >

Alicja: Mirosława Dubrawska przedstawienia >

(…) Konrad Swinarski odczytał ten ciekawy zabytek literacki pod kątem pewnych uwarunkowań społecznych: ofiara zbrodni, Arden, nie jest bynajmniej  bez winy. Ten bogaty mieszczanin i właściciel rozległych dóbr wiejskich jest wyzyskiwaczem i ma na sumieniu krzywdy różnych uboższych dzierżawców – i dlatego właśnie ściąga na siebie nienawiść także innych jeszcze osób, poza swą niewierną żoną (…) Nie wydaje się jednak, by te elementy socjologiczne były dostatecznie jasno zaznaczone w sztuce: w każdym razie nie dochodzą one do głosu w przedstawieniu tak wyraziście, jak tego chciałby inscenizator, sądząc po jego komentarzu w programie. Silniej uwydatnia się nurt moralizatorski sztuki, o którym również wspomina Swinarski: „ze złego może powstać tylko zło”.

Przedstawienie jest bardzo interesujące, w swoim nader „współczesnym” połączeniu elementów groteskowych i prawdziwie dramatycznych. Jest w nim niedwuznaczne odwołanie się do Brechta: zarówno poprzez stosowanie songów (...), jak w ogóle poprzez narzucanie widzom brechtowskiego dystansu, dzięki nieustannym, świadomym przeskokom w fakturze widowiska: od farsowości sytuacyjnej, przechodzącej chwilami w zdecydowaną parodię stylu „krwawej tragedii”, do akcentów „wielkiego serio” w znaczeniu Norwidowskim.

Scenografia – również dzieło Swinarskiego – dość ciężka i płaska, pozbawiona wyrazu plastycznego w rozwiązaniu wnętrza – mieszkania Ardena; natomiast uderzająca inwencją i doskonałym wyczuciem funkcjonalizmu scenicznego w drugiej części widowiska – w ukształtowaniu pejzażu (gdzie znakomicie służą sytuacji i noszą zarazem akcent parodystyczny wielkie stogi siana. Ciekawe jest również rozwiązanie finału przedstawienia (…) ewokujący wyobrażenia Sądu Boskiego w plastyce średniowiecznej. (…)

Pod względem aktorskim przedstawienie jest dość nierówne. Najlepiej wyszły partie kobiece: przede wszystkim niewierna żona Alicja, w interpretacji Mirosławy Dubrawskiej, która dała postać tłumaczącą się pod względem psychologicznym, przekazała wyraziście namiętność i drapieżność, a zarazem potrafiła zaznaczyć ów leciutki, a niezbędny przy całej konstrukcji widowiska d y s t a n s do swego przeżywania. Przejmująco i z pięknym liryzmem przekazywała songi Anna Polony jako służąca Zuzanna. Z ról męskich na pierwsze miejsce wybijał się Kazimierz Fabisiak w roli Ardena, reprezentujący, jak zwykle, klasę dobrego aktorstwa, nie mający jednak tym razem szczególnie dużo materiału do jakiegoś ciekawszego opracowania.

l.j., Nowe przedstawienie starej sztuki kryminalnej, Teatr 1965, nr 15.