Przedstawienie:

Cud w Alabamie

Autor: William Gibson przedstawienia tego autora >

Reżyser: Władysław Krzemiński przedstawienia tego reżysera >

Scenografia: Jerzy Skarżyński przedstawienia tego scenografa > Lidia Minticz przedstawienia tego scenografa >

Obsada:

Kate Keller: Marta Stebnicka przedstawienia >

James: Edward Dobrzański przedstawienia >

Doktór : Władysław Olszyn przedstawienia >

Kapitan Keller: Zbigniew Filus przedstawienia >

Helen*: Ewa Kutermak przedstawienia >

Ciotka Ewelina: Krystyna Ostaszewska przedstawienia >

Anagnos*: Jan Adamski przedstawienia >

Anagnos*: Julian Jabczyński przedstawienia >

Annie Sullivan *: Romana Próchnicka przedstawienia >

Viney : Krystyna Brylińska przedstawienia >

* rola dublowana

Marta - ***

Percy - ***

 

Opis:

 

Reżyser W. Krzemiński eksponował też z niezwykłą ekspresją i pomysłowością ów plan pierwszy akcji oraz właściwą sztuce ostrość i drapieżność sytuacji, w znakomitych – także pantomimicznych – scenach zmagań fizycznych i psychicznych wychowawczyni z dzieckiem. Zwłaszcza ostatnia, kluczowa scena uzdrowienia miała wysoki ton dramatyczny i budziła szczere wzruszenie widowni. Nie brakło też dobrze wychwyconych epizodów komicznych rozładowujących posępny nastrój całości. […]
Obrotówka, zaaranżowana stylowo przez Skarżyńskich, pozwoliła na filmową zmianę obrazów i na płynne tempo akcji. W równie stylowych kostiumach i rekwizytach wykazali Skarżyńscy właściwą im pewność ręki i plastyczny smak. Realistyczny wygląd sceny wynikał konsekwentnie ze stylu sztuki opartej na rzeczywistym zdarzeniu.
 
Tadeusz Kudliński, Tydzień teatralny, Dziennik Polski 1963, nr 249.    

[...]Przede wszystkim interpretacja dwóch ról głównych. Jolanta Hanisz potrafiła obdarzyć postać  Anny Sullivan, młodej, niedoświadczonej, ale odznaczającej się niezwykłą intuicją, wolą i ofiarnością dziewczyny – taką pasją, temperamentem, charakterem, że wierzymy jej niemal na słowo; wierzymy w jej siłę, w jej moc inspirującą, dobywającą duszę ludzką z ciemnego zwierzątka. Młodziutka aktorka, Elżbieta Karkowska, w niesłychanie ryzykownej roli dziesięcioletniej głucho-ciemnej Heleny Keller, stwarza prawdziwą kreację. Zdumiewa głębia i różnorodność ekspresji, wydobywanej przecież bez pomocy najbardziej elementarnych środków aktorskich: bez słowa, bez normalnie stosowanej mimiki, tylko poprzez wymowę rozwartych szeroko oczu i poprzez dynamikę gestu.[...]Zresztą całe przedstawienie, wyreżyserowane przez Władysława Krzemińskiego, grane jest bardzo dobrze (Marta Stebnicka, Zbigniew Filus, Edward Dobrzański i in.); ma w sobie umiar, prostotę, ciepło, a zarazem nie popada w grożącą tu na każdym kroku melodramatyczność.

Cud w Alabamie, Teatr 1963, nr 24.

 

 

Animacje kostiumów

Narodowy Stary Teatr w Krakowie tel. 48 12 4228566, 48 12 4228020 wew. 134 fax 12 2927512 e-mail:muzeum@stary.pl
Copyright 2011