Przedstawienie:

Ryk byłego lwa

Autor: Bruno Winawer przedstawienia tego autora >

Reżyser: Kazimierz Fabisiak przedstawienia tego reżysera >

Scenografia: Lidia Minticz przedstawienia tego scenografa > Jerzy Skarżyński przedstawienia tego scenografa >

Obsada:

Zula: Halina Kuźniakówna przedstawienia >

Konferansjer: Zdzisław Zazula przedstawienia >

Konferansjer: Jerzy Sopoćko przedstawienia >

Nalesońska: Maria Kierzkowa przedstawienia >

Michcia: Małgorzata Jakubiec przedstawienia >

Bobyś: Bolesław Loedl przedstawienia >

Filip Motet: Roman Wroński przedstawienia >

Cynngiser: Jerzy Stanek przedstawienia >

Pani Lorcia: Maria Bednarska przedstawienia >

Architekt Leon Parny: Kazimierz Fabisiak przedstawienia >

dr Ryszard Cervus: Wojciech Ruszkowski przedstawienia >

* rola dublowana

Opis:

 

(…) Komedię wyreżyserował Kazimierz Fabisiak. Reżyserował pod farsę, bo inaczej nie można. Była więc jaskrawość i świadome atakowanie widowni mocniejszymi środkami wyrazu oraz akcenty przeszarżowania co nieco „pod publiczkę”…
Na ogłoś wszyscy wykonawcy grali też – pod widownię. A więc i sam Fabisiak w roli architekta - i Maria Bednarska niezawodna dotąd jako odtwórczyni komicznych postaci kobiecych (żona ginekologa), tu jakby stonowana w sylwetce, gestach oraz mimice – i Wojciech Ruszkowski – były lew (ginekolog) rozśmieszający nie tylko widzów, ale i partnerów w scenach zazdrości, pojedynku, a także w chwilach sarmackich, zdławionych ryków – i Roman Wroński jako muzyk-utracjusz – sekundant pojedynkowy. Sekundowali im (nie w pojedynku) – młodzi: Halina Kuźniakówna (Zula, córka ginekologa) - trochę „krzyczący” tupet połączony z cwaniacką kokieterią następców starego pokolenia mitomanów – i Jerzy Stanek (Cynngiser), pojętny, acz cyrkowy uczeń swoich życiowych mistrzów.(…)
Całość prowadził w charakterze Konferansjera – Zdzisław Zazula. Z estradowym dystansem a nawet i politycznym referacikiem. Na wizytowo.
Jak zawsze dowcipnie – Lidia i Jerzy Skarżyńscy – podkreślili w scenografii to, co trzeba: w willi architekta zły smak jej właściciela i… epoki – w mieszkaniu lekarza: echa minionej świetności zawodowej.
Jerzy Bober, Lwy w mieszczańsko-szlacheckiej pustyni, Gazeta Krakowska 1961, nr 274.
 
(…) Cała ta zabawa, dowcipna i cięta owiana jest mgiełką zadumy i melancholii, nie zdziera żywcem pasów z ludzkich przywar i śmiesznostek. (…) Ryczący lew znalazł przepysznego wykonawcę w osobie Wojciecha Ruszkowskiego. Rozbrajająca vis comica tego artysty znalazła najszersze ujście. Wydaje nam się, że Ruszkowski sam bawi się świetnie tym swoim eskulapem-lowelasem i raz po raz wybuchamy śmiechem (…).
Jacek Fruhling, Winawer w Krakowie, Teatr 1962, nr 2.

Animacje kostiumów

Narodowy Stary Teatr w Krakowie tel. 48 12 4228566, 48 12 4228020 wew. 134 fax 12 2927512 e-mail:muzeum@stary.pl
Copyright 2011