Sonia Bohosiewicz

 

Sonia Bohosiewicz (ur. 9 grudnia 1975 roku w Cieszynie), aktorka teatralna i filmowa. W szkole średniej uczęszczała na warsztaty teatralne Doroty Pomykały w Studiu ART-PLAY. W 2000 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Jako studentka, a później jako aktorka, występowała w spektaklach Starego Teatru w przedstawieniach Krzysztofa Warlikowskiego, Krystiana Lupy, Kazimierza Kutza, Tadeusza Bradeckiego, Marka Fiedora. W latach 1998 – 2005 była aktorką Narodowego Starego Teatru, następnie do 2007 roku związana była z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie. Występowała także w przedstawieniach Grupy Rafała Kmity.
W Starym Teatrze jej temperament i urodę wykorzystał Kazimierz Kutz powierzając jej rolę Aktorki w spektaklu „Twórcy obrazów” Enguista. Bohosiewicz zagrała młodą, piekielnie zdolną i spontanicznie szczerą aktorkę - Torę Teje, której pytania często wykraczające poza granice przyzwoitości, wprowadzały chaos w życie pozostałych bohaterów.  „Znakomicie uwiarygodniła i wzbogaciła postać szwedzkiej femme fatale (…) nie stroni od interesujących gier z wykonawczą konwencją lat 20, chętnie i nie bez inwencji wykorzystuje swą niezaprzeczalną vis comica” – pisał o aktorce J.R. Kowalczyk (Rzeczpospolita 1999 nr 233).
W filmie debiutowała małą rolą w „Spisie cudzołożnic” Jerzego Stuhr w 1994 roku. Wielkim sukcesem w jej karierze filmowej była rola Hanki B. w filmie Łukasza Palkowskiego „Rezerwat” z 2007 roku. Aktorka otrzymała nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii drugoplanowa rola kobieca, Orła (Polska Nagroda Filmowa) w kategorii odkrycie roku za rok 2007 oraz nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.O jej filmowej kreacji pisał Łukasz Maciejewski: „Hanka w”Rezerwacie”: ostra i czupurna, zawadiacka i ironiczna, ale kryjąca wewnątrz tę samą kruchość, którąkrzykiem starała się zachwaścić Tora Teje. Wystraszony uśmiech”. ( Dziennik Polski 7.01.2008 )
Dzięki rolom w serialach telewizyjnych takich jak „Na dobre i na złe”,  „Magda M.”, „39 i pół” czy „Usta usta” zyskała rzeszę fanów i stała się jedną z najbardziej lubianych polskich aktorek. Jednym z jej najnowszych osiągnięć jest rola Żony w radiowej wersji sztuki „Ich czworo” w reżyserii Jerzego Stuhra. Premiera słuchowiska miała miejsce 17 grudnia w Radiu Kraków, był to występ na żywo, przy publiczności zgromadzonej w studio.

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Wyczyść
Wyszukaj:

Car Mikołaj

Zobacz >

Damy i huzary

Zobacz >

Kariera Artura Ui

Zobacz >

Lunatycy - Huguenau czyli Rzeczowość

Zobacz >

Mistrz i Małgorzata

Zobacz >

Nie-boska komedia

Zobacz >

Peer Gynt

Zobacz >

Przekłady

Zobacz >

Sto lat kabaretu... Krakowskie kabarety XX wieku

Zobacz >

Twórcy obrazów

Zobacz >

Zatrudnimy starego klowna

Zobacz >
Narodowy Stary Teatr w Krakowie tel. 48 12 4228566, 48 12 4228020 wew. 134 fax 12 2927512 e-mail:muzeum@stary.pl
Copyright 2011