Przedstawienie:

Dekalog

Reżyser: Tian Gebing przedstawienia tego reżysera >

Scenografia: Justyna Łagowska przedstawienia tego scenografa >

Obsada:

: Małgorzata Gałkowska przedstawienia >

: Grzegorz Grabowski przedstawienia >

: Katarzyna Krzanowska przedstawienia >

: Błażej Peszek przedstawienia >

: Paulina Puślednik przedstawienia >

: Krzysztof Stawowy przedstawienia >

: Marta Ścisłowicz przedstawienia >

: Szymon Czacki przedstawienia >

* rola dublowana

Opis:

"Chiński reżyser Tian Gebing zaproponował krakowskiej publiczności nową wersję dziesięciu przykazań. "Dekalog" z Teatru Starego to interesująca próba odnalezienia wspólnej przestrzeni symbolicznej na styku odmiennych kultur i teatralnych estetyk. Widowisko intrygujące, choć dość nierówne. Tekst Michała Buszewicza to zgrabny kolaż tekstów kultury od Biblii, przez prace teoretyków, aż po obowiązujące akty prawne. To z nich powstał rejestr bolączek współczesnego człowieka, zapis jego fascynacji, lęków i traum. Wezwanie, by dzień święty święcić - w znakomitej interpretacji Szymona Czackiego okazuje się dramatycznym manifestem przeciw wyzyskowi. Zakaz używania boskiego imienia nadaremnie Grzegorz Grabowski komentuje dowcipnie artykułem z Humans Rights Act gwarantującym wolność słowa i wyrażania poglądów. (...)"

Michał Centkowski, "Nowy katechizm?", Newsweek Polska nr 24/6.06, 07.06.2016

"Powierzenie biblijnego Dekalogu artyście z Chin może się wydawać szaleństwem. Jednakże wobec powszechnego instrumentalnego traktowania fundamentów kultury judeochrześcijańskiej być może to jedyna metoda, aby dotrzeć do sedna tekstu.

Tian Gebing - awangardowy twórca mierzy się z dziesięcioma przykazaniami, Księgą Wyjścia i wiarą w Boga, obserwując je bez uprzedzeń. Terminy takie jak naród wybrany, grzech, gniew boży to materiał tyleż do uzupełnienia wiedzy, ile pozwalające na pracę wyobraźni.

Gorejący krzak, źródło wytryskujące ze skały, rozstępujące się morze czerwone, złoty cielec. Wszystkie te obiekty dla Europejczyka mają bardzo konkretne, symboliczne znaczenie. Częstokroć przyjmowane razem z interpretacją, wiodące do zaplanowanych z góry wniosków. Dla patrzącego bez kontekstu stają się podstawą zupełnie nowej opowieści, być może bliższej współczesności. (...)"

Angelika Nęcka, "Dekalog oczami przybysza z Chin", Gazeta Krakowska nr 122, 27.05.2016

 

Animacje kostiumów

Narodowy Stary Teatr w Krakowie tel. 48 12 4228566, 48 12 4228020 wew. 134 fax 12 2927512 e-mail:muzeum@stary.pl
Copyright 2011