Przedstawienie:

Wróg ludu

Autor: Henryk Ibsen przedstawienia tego autora >

Reżyser: Jan Klata przedstawienia tego reżysera >

Scenografia: Justyna Łagowska przedstawienia tego scenografa >

Obsada:

Billing: Bogdan Brzyski przedstawienia >

Burmistrz Peter Stockmann: Radosław Krzyżowski przedstawienia >

Doktor Tomas Stockmann: Juliusz Chrząstowski przedstawienia >

Kapitan Horster: Paweł Kruszelnicki przedstawienia >

Morten Kill: Zbigniew Ruciński przedstawienia >

Pani Stockmann: Małgorzata Zawadzka przedstawienia >

Petra: Monika Frajczyk przedstawienia >

Redaktor Hovstad: Michał Majnicz przedstawienia >

: Anna Komorek przedstawienia >

: Maciej Trybus przedstawienia >

* rola dublowana

Opis:

„ (…) Obok dobrze znanych choreograficznych przerywników i muzycznych kolaży w teatralnym języku Klaty pojawiły się nowe elementy. Jak w improwizowanej sekwencji, gdy Chrząstowski wychodzi z roli małomiasteczkowego lekarza i zaczyna prowokować publiczność. Aktor nie ma określonej politycznej agendy, mówi wprost, że jego zadaniem jest "maksymalne rozgrzanie atmosfery" na widowni. Pyta widzów o poglądy, podważa ich odpowiedzi, ironizuje. Stockmann-Chrząstowski jest w tej sekwencji tyleż brawurowy, co irytujący. Wzbudza wybuchy śmiechu i oklasków, ale chwilami chce się go jakoś wyłączyć. Jeśli celem było wybicie widza z komfortu, przełamanie gładkiego odbioru mieszczańskiego dramatu w słusznej sprawie - to się udało. (…)

Przedstawienie w Starym zostało przyjęte euforycznie. Zresztą pełne nienawiści, malowane na ścianach domu Stockmanna czerwoną farbą "Won!" rymuje się z gęstniejącą atmosferą wokół kryzysu uchodźczego i ksenofobicznymi marszami w polskich miastach. Stockmann-Chrząstowski w improwizowanej scenie pyta widzów o uchodźców - "problem na U." mobilizujący nie tylko radykałów, ale i "umiarkowaną" klasę średnią. (…)”.

Witold Mrozek, „Wróg publiczny numer jeden”, Gazeta Wyborcza - Kraków nr 240 online, 14.10.2015

 

„(…) Jan Klata w nowym spektaklu uwspółcześnia odwieczne dylematy zawarte w dziele Ibsena. I choć wciąż hołduje szalonej poetyce kreskówki, "Wróg ludu" w adaptacji Michała Buszewicza to w gruncie rzeczy prosta historia o tym, że świat nie jest piękny, ale i tak warto o niego walczyć. (…)

Scenografia Justyny Łagowskiej zaskakuje dowcipem i pomysłowością. W tym przygodowym moralitecie znakomicie odnajdują się Monika Frajczyk w roli czarująco naiwnej córki doktora Stockmanna oraz Małgorzata Zawadzka jako żona skupiona na codziennej walce o byt. Przede wszystkim jednak to aktorski popis Juliusza Chrząstowskiego. Jego Stockmann to idealista, buntownik, ale i gówniarz, egoista, pyszniący się swoim moralnym triumfem. W scenie improwizowanej rozmowy z krakowską publicznością stawia prowokacyjne pytania o powinności teatru i zwyczajną ludzką przyzwoitość. A wszystko to w mieście, "gdzie każde wstanie z krzesła uważa się za początek rewolucji”.”

Michał Centkowski, „Prosta historia”, Newsweek nr 43, 21.10.2015

 

Animacje kostiumów

Narodowy Stary Teatr w Krakowie tel. 48 12 4228566, 48 12 4228020 wew. 134 fax 12 2927512 e-mail:muzeum@stary.pl
Copyright 2011