Przedstawienie:

Igraszki trafu i miłości

Autor: Pierre de Marivaux przedstawienia tego autora >

Reżyser: Janusz Warnecki przedstawienia tego reżysera >

Scenografia: Teresa Boguszewska przedstawienia tego scenografa >

Obsada:

Pan Orgon: Jan Ciecierski przedstawienia >

Sylwia: Danuta Szaflarska przedstawienia >

Dorant : Władysław Sheybal przedstawienia >

Lizeta : Helena Chaniecka przedstawienia >

Paskin : Eugeniusz Fulde przedstawienia >

Lokaj : Adam Mularczyk przedstawienia >

Pan Orgon: Stefan Michułowicz przedstawienia >

* rola dublowana

Opis:

 

(…) Janusz Warnecki w obecnym opracowaniu „Igraszek” w Starym Teatrze zerwał z dotychczasową tradycją, wypełnił scenę ruchem, wzmocnił ekspresję dialogu, w wirtuozerski sposób rozbudował sytuację, ożywił tempo, podniósł temperaturę sztuki i wydobył z niej pełnię efektów komicznych, nie wpadając bynajmniej w karykaturalną groteskę i cyrkową trywialność. W ujęciu plastyczno – malarskim (stylowa dekoracja Teresy Boguszewskiej) i kostiumowym zachowano wiernie, lecz bez realistycznej przesady ton epoki rokoka. Ogólnie biorąc, można dyskutować, czy opracowanie Warneckiego odpowiada ściśle duchowi komedii Marivaux. W każdym jednak razie stylowy wdzięk „Igraszek” nie uległ zatarciu, reżyser uzyskał pełen efekt artystyczny, publiczność zaś bawiła się doskonale.
Danuta Szaflarska, artystka o szerokiej skali możliwości aktorskich, odtworzyła postać Sylwii w sposób stylowy, z temperamentem i ujmującym wdziękiem. Eugeniusz Fulde, którego zobaczyliśmy po raz pierwszy w Krakowie w roli charakterystycznej, wykazał jako groteskowy Paskin prawdziwą siłę komiczną, był niezwykle zabawny, otrzymywał oklaski przy otwartej scenie.
W podobnym tonie utrzymała swoją rolę Danuta Chaniecka, jako jego partnerka, Lizeta. Może tylko była zbyt poufała w stosunku do swoich chlebodawców. Pozostałe role wykonali St. Michułowicz, Wł. Sheybal oraz jeden ze słuchaczy Studia (...)
 
Tadeusz  Kudliński, Z teatrów krakowskich, Tygodnik Powszechny 1945, nr 26.

Animacje kostiumów

Narodowy Stary Teatr w Krakowie tel. 48 12 4228566, 48 12 4228020 wew. 134 fax 12 2927512 e-mail:muzeum@stary.pl
Copyright 2011