Psychodrama czyli seks w życiu człowieka

Ona: Dorota Pomykała przedstawienia >

Psycholog: Zbigniew Ruciński przedstawienia >

Tom : Ryszard Łukowski przedstawienia >

Psycholog - Jacek Chmielnik

(...) Jacek Chmielnik, autor i reżyser "Psychodramy", odkurzył znany, wypróbowany (choćby w "Romancy" pokazanej w ubiegłym roku) sposób na teatr i do akcji scenicznej wciągnął jednego z widzów. Zanim publiczność zorientowała się, że widz jest "podstawiony", zdrowo naśmiała się z pechowca odpytywanego na scenie z tematów powszechnie uważanych za wstydliwe. (...) Początkowo komediowa forma spektaklu przekształca się w tragikomedię. (...) Spektakl w wykonaniu aktorskiego trio zebrał głośne brawa.

Hanna Ciepiela, Graciarnia pamięci, Gazeta Lubuska 1994, nr 125.

(...) Chmielnik wybrał ton dobrodusznej kpiny, którą sprawiedliwie obdziela psychoanalizujących i psychoanalizowanych. Tworzy komiczne sytuacje, które umożliwiają sceniczny popis przebranemu za psychoanalityka Zbigniewowi Rucińskiemu i odzianemu w strój szarej przeciętności Ryszardowi Łukowskiemu (On). Z seansu psychoanalitycznego robi autor zabawną i efektywną teatralnie podróż w czasie, której dodatkową atrakcją jest zwiedzanie po trosze mrocznych, po trosze uciesznych "zakamarków osobowości".

Marek Mikos, Seks, kompleks i kupa bulteriera, Gazeta w Krakowie, dodatek do Gazety Wyborczej 1993, nr 19.

(...) Jacek Chmielnik - autor tekstu, reżyser i zarazem drugi odtwórca postaci Psychologa, debiutuje oto w Starym Teatrze rozważaniami o seksie, utrzymanymi w gatunku - jak sam mówi - komedii ukrytej.

Paweł Szumiec, Chmielnika dumania o seksie, Czas Krakowski 1993, nr 14.