Przedstawienie:

Wielebni

Autor: Sławomir Mrożek przedstawienia tego autora >

Reżyser: Jerzy Stuhr przedstawienia tego reżysera >

Scenografia: Andrzej Witkowski przedstawienia tego scenografa >

Obsada:

Reverend Gloria Burton: Ewa Kaim przedstawienia >

Ciotka Róża: Anna Polony przedstawienia >

Reverend Ryszard Bloom: Piotr Grabowski przedstawienia >

Betty: Agnieszka Wielanowska przedstawienia >

Profesor Ned Wilkinson*: Tadeusz Huk przedstawienia >

Profesor Ned Wilkinson*: Jerzy Stuhr przedstawienia >

Cziko*: Jakub Snochowski przedstawienia >

Cziko*: Błażej Peszek przedstawienia >

Mrs. Maria Simpson*: Aldona Grochal przedstawienia >

Tomasz*: Radosław Krzyżowski przedstawienia >

Tomasz*: Juliusz Chrząstowski przedstawienia >

Mrs. Maria Simpson*: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik przedstawienia >

Mrs. Ami Wikinson*: Dorota Pomykała przedstawienia >

Mrs. Ami Wikinson*: Beata Paluch przedstawienia >

* rola dublowana

Opis:

 

(…) „Wielebni” w reżyserii Stuhra to dobrze skrojona tragifarsa, w której każde słowo i aktorski gest podporządkowane są muzycznemu rytmowi widowiska. Jak u młodego Czechowa – jeżeli na ścianie wisi strzelba, wiadomo, że musi wypalić w ostatnim akcie. Z małą tylko zmianą – w spektaklu Stuhra rolę strzelby odgrywa błyszcząca torebka, z którą się obnosi przez pewne dwie godziny Mrs Simpson (Małgorzata Hojewska – Krzysztofik). Kiedy dochodzi do finału, torebka na chwile znika w reklamówce. Gdy pani Simpson na powrót ją wyjmuje, błyszczący przedmiot okazuje się urządzeniem przypominającym czarna torebkę z guzikami do odpalania bomby atomowej.
I tak jest ze wszystkim w tej sztuce – przeładowana, pozornie dziewiętnastowieczna scenografia, w której można by zagrać „Tango” Mrożka, składa się z samych znaczących elementów, takich jak wiszący na ścianie portret poprzedniego proboszcza, który na końcu okazuje się ofiarą grasującej w parafii sekty. Zadręczony proboszcz ma godnych następców – wielebnego Richarda Blooma (Piotr Grabowski) i wielebną Glorię Burton (Ewa Kaim) – przybyłych do objęcia tej samej parafii. (…)
Marek Mikos, Lewa ręka mistrza, Gazeta Wyborcza 2001, nr 146.
 
(…) Jak tak świetny scenariusz odegrał zespół Starego? Bardzo dobrze, w czym wielka zasługa Jerzego Stuhra, który intencje Mrożka właściwie zrozumiał (aktor nagrodził reżysera długimi brawami) i nie tylko spektakl wyreżyserował, lecz także w kapitalnym stylu i prześmiesznym stroju odegrał rolę hi pisującego profesora Wilkinsona. Wielką kreacje aktorską, szczególnie w finale, zaprezentowała nagrodzona olbrzymimi brawami Anna Polony, wcielając się w rolę Żydówki, ciotki Róży. Świetnie wypadła także Dorota Pomykała jako Ami Wilkinson. Od uznanych już gwiazd Starego nie odstawali zanadto odtwórcy głównych ról: Piotr Grabowski (ksiądz Ryszard Bloom) i Ewa Kaim (ksiądz Gloria Burton), choć ich gra mogła by mieć nieco więcej wyrazistości.(…)
Dariusz Łanocha, „Wielebni” bawią do łez, Trybuna 2001, nr 146.

Animacje kostiumów

Narodowy Stary Teatr w Krakowie tel. 48 12 4228566, 48 12 4228020 wew. 134 fax 12 2927512 e-mail:muzeum@stary.pl
Copyright 2011