Przedstawienie:

Wystawa ku czci Gabrieli Zapolskiej

Autor: Joanna Olczak - Ronikier przedstawienia tego autora >

Reżyser: Marta Stebnicka przedstawienia tego reżysera > Piotr Skrzynecki przedstawienia tego reżysera >

Scenografia: Kazimierz Wiśniak przedstawienia tego scenografa >

* rola dublowana

Opis:

 

Marta Stebnicka w roli oprowadzającej po wystawie ku czci Gabrieli Zapolskiej jest znakomita. Z właściwym sobie wdziękiem, lekkością, humorem, niekiedy ironią, a częściej wzruszeniem opowiada o głównych etapach niespokojnego żywota autorki „Moralności pani Dulskiej”, pogrążającego się coraz bardziej w samotność, zapomnienie (…)
Portret Zapolskiej narysowany przez Stebnicką jest portretem żywym, bo niesie w sobie różnorodność, przeciwieństwa i sprzeczności charakteru. Odsłania nie tylko to, co było wzniosłe, wielkie i tragiczne w modelu portretowym, ale i to, co było małe, płaskie, śmieszne. Dzięki tej podwójności – a raczej wielości – rysunku wzrusza, przybliża do widza postać tej niezwykłej indywidualności, która w literaturze polskiej chciała zrobić więcej niż Zola we francuskiej, a w teatrze zrównać się z Modrzejewską.
Bronisław Mamoń, Wystawa ku czci Gabrieli Zapolskiej, Tygodnik Powszechny 1977, nr 6.
 
Jest to Teatr Jednego Aktora we wzorowym wydaniu (…) Dowcipny i dramatyczny. Pikantny i sentymentalizujący. Stebnickiej udało się połączyć tu dwie role: narratorki i bohaterki utworu, które w sumie tworzą widowisko sceniczne wciągające odbiorców za i przed kulisy złudy.
Jerzy Bober, Zapolska…, Gazeta Południowa 1977, nr 29.
 
Więc Teatr Jednego Aktora Marty Stebnickiej znów nam unaocznił, ile jeszcze interesujących cieniowań można wydobyć z małych form scenicznych – i w jaki sposób ożywić schemat biografii artystycznej, bez silenia się na zbudowanie dużego, literackiego dramatu tam, gdzie istnieją „wewnętrzne” motory dramaturgii zwykłego-niezwykłego życia.
Jerzy Bober, Sceny i scenki pani Gabrieli, Gazeta Południowa 1977, nr 34.

Animacje kostiumów

Narodowy Stary Teatr w Krakowie tel. 48 12 4228566, 48 12 4228020 wew. 134 fax 12 2927512 e-mail:muzeum@stary.pl
Copyright 2011