Przedstawienie:

Eugenia Grandet

Autor: Andrzej Wermer przedstawienia tego autora >

Reżyser: Jerzy Kaliszewski przedstawienia tego reżysera >

Scenografia: Tadeusz Kantor przedstawienia tego scenografa >

Obsada:

Pan Grandet : Józef Karbowski przedstawienia >

Pani Grandet: Celina Niedźwiedzka przedstawienia >

Eugenia Grandet: Maria Bogurska przedstawienia >

Nanon: Jadwiga Dąbrowska przedstawienia >

Karol Grandet: Stanisław Zaczyk przedstawienia >

Pan des Grassins: Bolesław Loedl przedstawienia >

Pani des Grassins : Jadwiga Kossocka przedstawienia >

Adolf des Grassins: Ryszard Zaorski przedstawienia >

Cruchot /ksiądz/: Włodzimierz Macherski przedstawienia >

Cruchot /rejent/: Stanisław Jaworski przedstawienia >

Crochot de Bonfons: Wojciech Ruszkowski przedstawienia >

Bergerin : Michał Żarnecki przedstawienia >

* rola dublowana

Opis:

(...) Reżyser Jerzy Kaliszewski wywiązał się z trudnego zadania doskonale. Dlaczego trudnego? Otóż Balzaka trzeba grać, nie sugerować, nie stwarzać nastrojów, lecz realistyczną prawdę przekazać w mocnych realistycznych ujęciach. (...) Reżyser nie uląkł się pokazania na scenie ,, wielkiego przeżycia” i ,,szerokiego gestu”. Przeciwnie – ilekroć było to konieczne – stwarzał sytuacje pełne ekspresji, które łatwo przenosiły nas do odległych czasów, gdzie gra namiętności i dynamizm uczuć były pierwszym elementem stylu życia i sztuki.(...) Dekoracja Tadeusza Kantora była niezdecydowana – pomiędzy domostwem skąpca w zapadłym miasteczku koło Angers, a jakaś salą z ogromnym oknem, godną wielkiego budynku municypalnego(...)

Tadeusz Kwiatkowski, Eugenia Grandet w krakowskim Starym Teatrze, Dziennik Polski 16-17. 1951

 

(...) Reżyser (Jerzy Kaliszewski) wyczarował na scenie balzakowski koloryt, doskonale stonował galerię postaci i dał im umiejętny rytm życia(...) Warto tez zwrócić uwagę na bardzo staranną akustykę całości, na dbałość o każde slowo i o każdy akcent. Kierownictwo literackie (dr Zygmunt Leśnodorski) zapewne ma również udział w udatności literackiej przedstawienia, ujętego w sceniczne ramy kapitalnej w nastroju dekoracji. Na czoło zespołu aktorskiego wysunął się Józef Karbowski jako ojciec Grandet, stwarzając jedną z najświetniejszych kreacyj swego bogatego dorobku aktorskiego. Z zapartym tchem śledzi się każdy gest, każdy akcent tej znakomitej kreacji, przeprowadzonej na wysokim poziomie ze starannością i wyczuciem, trafnością i prawdą. Eugenią jest Maria Bogurska, wzruszająca w szczerej prostocie, doskonale cieniująca tę trudną postać (...)

Witold Zechenter, Arcydzieło Honoriusza Balzaka Eugenia Grandet na scenie Państw. Starego Teatru, Echo Krakowskie 16-17 1961

 

 

Animacje kostiumów

Narodowy Stary Teatr w Krakowie tel. 48 12 4228566, 48 12 4228020 wew. 134 fax 12 2927512 e-mail:muzeum@stary.pl
Copyright 2011